Gustavsberg Nr 3

Kategorier: Affärslokal, Bostäder

Koordinater: 59.021121, 14.864667

Information om Gustavsberg Nr 3

Gustavsberg NEDBRUNNEN 2015

Ägare 1890-1908 Stationskarlsförman Anders Lund F1849 Tångeråsa D1934 Gustavsberg Nr 5
Ägare 1908-1942 Mågen Handlare Karl Oskar Eklöv F1874 Sköllersta D1942 Gustavsberg Nr 3
Ägare 1942- Dottern Vega F1903 Sällerhög Nr 1 D2004 Gränsgatan

Lokaler på baksidan för Tunnbinderi,Koppar och Plåtslageri

Hyresgäst 1891-1893
Skräddare Johan Herman Dahlström F1864 Tripphult D
Hustrun Agnes Maria Nilsson F1863 Eskilstuna D1929 Brännkyrka(A)
Barn Ester Matilda Maria F1886 Sixten Herman F1890 Ernst Bruno F1892

Hyresgäst 1891-1893
Sadelmakare Karl Erik Liljegren F1859 Köping(U) D1944 Eskiltuna Kloster (D)
Hustrun Emilia Augusta Löfgren F1862 Tångeråsa D1941 Eskiltuna Kloster(D)
Barn Signe Emilia Sofia F1889 Emma Eleonora Augusta F1891

Hyresgäst 1891-1892
Arbetare Frans Oskar Löfgren F1873 Tångeråsa D1930 Rödön(Z)

Hyresgäst 1892-1895
Kopparslagare Oskar Emil Karlsson F1868 Edsberg D
Hustrun Maria Katarina Persson F1851 Edsberg D
Barn David Samuel F1891 Maria Elvira F1892

Hyresgäst 1895-1897
Kopparslagare Anders Gustav Andersson F1846 St Mellösa D1921 Asker
Hustrun Anna Lovisa Eriksson F1854 Norrbyås D1941 Asker
Barn Anna Ulrika F1883 Tekla Elisabeth F1885 Sofia Wilhelmina F1887
Ester Matilda F1891 Elin Ingeborg F1893 Anna Maria Elisabeth F1894

Hyresgäst 1892-1913
Skomakare senare Bodkarl Johan Alvar Gahm F1863 Lerbäck D1938 Johanneslund
Första Hustrun Karolina Josefina Blom F1861 Karstorp D1902 Gustavsberg
Barn Hanna Josefina F1888 H.oä Margit Alfild Josefina F1911 Ellen Elisabeth F1889 Harry Samuel F1891 Tunnbinderiarbetare Agnes Maria F1891 Märta Elvira F1896 Torsten Johannes F1899 Rut Carolina F1902
Andra Hustrun Sofia Persson F1860 Kumla D1925 Johanneslund

Hyresgäst 1893-1901
Snickare-Målaren Gustav Alfred Sander F1862 Dåstorp D1899 Gustavsberg
Hustrun Selma Johansson F1865 Kullings-Skövde(R) D1936 Partille(O)
Barn Gustav Wiliam F1894 Hildur Maria Wilhelmina F1897

1896-1908 Ägare Anders Lund Örebro

Hyresgäst 1893-1894
Handlare Karl Fredrik Jansson F1845 Lerbäck D1923 Nikolai
Hustrun Adolfina Lovisa Karlsson F1854 Askersund D1921 Nikolai
Barn Karl Ivar F1884

Hyresgäst 1894-1908
Handlare Rudolf Jakopsson F1861 Nora D1936 Olofsborg
Hustrun Hulda Charlotta Holmqvist F1856 Köping D1922 Olofsborg

Hyresgäster
1894-1895 Pigan Alfrida Maria Sundqvist F1877 Rämmen(S) D1956 Mosjö
1892-1903 Hjalmar Efraim Gahm F1878 D1905 Klara(A) Pigan Emilia Axelina Dyk F1873 Hammar
1892-1908 Skomakare Oskar Fredrik Gahm F1870 Tystinge D1954 Rosendal Breslätt Bodkarl hos Rudolf Jakopsson
1894-1897Arbetare Johan Elof Anderberg F1873 Lybby D1944 Åker(D)
1895-1896 Arbetare Karl Johan Karlsson F1873 Snavlunda
-1895 Magasinföreståndere Wilhelm Andersson F1865 Kil D1918 Örebro
Hustrun Ida Sofia Eriksson F1862 Norrbyås D1952 Olaus Petri
Barn Ester Sofia F1887

Hyresgäst 1897-1902
Plåtslagare Karl Rickard Malmström F1874 Gällerstad Emigrera till Amerika 1902

Hyresgäst 1901-1908
Skräddare Gustav Alfred Lundqvist F1876 Haget D1931 Almedal
Hustrun Strykerska Karolina Gustavsson F1875 Norrängen
Barn H.oä Hedvig Elisabeth F1898 Bodarne

Hyresgäst 1903-1905
Snickare Erik Arvid Pettersson Ljungmark F1869 Nysätter D
Hustrun Augusta Leontina Persson F1871 Kopparberg D1942 Ludvika(X)

Hyresgäst 1906-
Oskar Emil Viktorsson F1871 Snavlunda D1959 Skogsberg
Hustrun Josefina Maria Karlsson F1877 Tived D1963 Skogsberg
Barn Signe Maria Viktoria F1898 Rut Ingeborg F1900 Oskar Valfrid F1902 Astrid Viola F1904 Gunnar Gösta Sigvard F1907

Hyresgäst 1906-1907
Skomakare Elias Pettersson F1865 Lillkyrka D1937 Olaus Petri
Hustrun Jenny Maria Gustafsdotter F1873 Glanshammar D1924 Olaus Petri
Barn Bertil Helmer Elias F1891 Artur Einar Folke F1894 Frans Edvin Maurits F1896 Helge Arnold Napoleon F1900 Ebba Astrid Maria F1904 Greta Ingeborg Maria F1907

Hyresgäst 1907-1923
Fd Banmästare Johannes Pettersson F1842 Lerum D1923 Gustavsberg Nr 3
Hustrun Anna Sofia Olausson F1846 Hemsjö D1911 Gustavsberg Nr 3
Barn Hilda F1876 Johan Gottfrid Filemon Skrifbiträde F1884 Elin Wilhelmina F1886

Hyresgäst 1899-
Tunnbindare Karl Johansson Fahlström F1871 Vinslöv(L) D1948 Jolins
Hustrun Sigrid Krigström F1878 Ö.Broby(L) D1972 Skolgatan 10 A
Dottern Nelly Hildegard F1899 Gustavsberg D1987 Gränsgatan

Hyresgäst 1908-1910
Arbetare Johan Edvin Karlsson F1865 Halna(R)d
Hustrun Ulrika Johansson F1860 Hova(R) D1916 Örebro
Barn Johan Linus F1895

Ägare 1908-
Stationsförman Wilhelm Ekström F1853 Tveta(A) D1935 Gustavsberg
Hustrun Johanna Lovisa Karlsson F18540708 Vårdinge(A) D

Hyresgäst 1911-1914
Stationskarlsänka Stina Maria Olsson F1838 Nedre Ullervad(R) D1915 Bodarne

Hyresgäst 1911-1919
Kopparslagare Johan Arvid Larsson F1882 Glanshammar D1943 Karlstad(S)

Hyresgäst 1912-1929
Sågarbetare Per Gustav Persson Blomqvist F1850 Västerås D1925 Gustavsberg
Hustrun Emma Carolina Nilsson F1852 Snavlunda D1938 Viby Ålderdomshem
Barn Erik Adolf Bageriarbetare F1880 Johan Alvar Bageriarbetare F1889 Axel Gottfrid Bageriarbetare F1892 Anna Elisabet F1896

Hyresgäst 1915-1919
Snickare Josef Edvin Ekström F1880 Vretstorp Station D1919 Gustavsberg
Hustrun Lovisa Carlsson F1880 Bäckseda(F) D1915 Gustavsberg
Hans Barn Signe Maria F1890 Ragnhild Virginia F1894 Karl F1896
Hennes Barn Svea Torborg F1896
Deras Barn Aina Henrietta F1901 Erik Robert F1902 Per Erik F1904

Hyresgäst 1930-1933
Maskinist Gustav Martin Sundberg F1891 Askersund D1943 Lugnet
Hustrun Hilda Maria Mejer F1904 Glanshammar D1997 Skolgatan
Barn Annie Viola F1929 Elvy Ingederg F1930 Ing-Britt Virginia F1932

Hyresgäst 1951-
Sågverksarbetare Sven Edvin Gunnar Lindroth F1925 Skävimon D2011 Skolgatan 21
Hustrun Skofabriksarbetare Irene Maria Ingeborg Pettersson F1928 Olaus Petri D1992 Skolgatan

HANDLARE
1908-1942
Handlare Karl Oskar Eklöf F1874 Sköllersta D1942 Gustavsberg 3
Hustrun Hulda Josefina Lund F1877 Vretstorp D1966 Gustavsberg 3
Barn Margit Viola Josefina F1901 Asta Vega Josefina F1903 Ruth Nanna Josefina F1905 Karl Bror Åke F1909

Stens Specerier Sten Gustavsson F1927 Sofielund D1986 Hallsberg

Sista HANDLARE -1966

Sellinders Samköp Bror Sellinder F1902 Gudmundrå(Y) D1976 Stora Tunha(W)

Bokhållare
1913-1919 Erik Bertil Wiren F1894 Vretstorp Station D1977 Lillås
1917-1919 Carl George Valdemar Eriksson F1893 Asker D1963 Sala(U)
1917-1925 Erik Ivar Spjut F1892 Hjulsjö D1966 Näsby
1920-1929 Carl Per Filip Pettersson F1904 Knista D1989 Askersund
1924-1928 Oskar Bernhard Pettersson F1902 Nora D

Handetsbiträde
1930-1931
Carl Erik Valentin Carlsson F1909 Fornåsa(E) D1953 Gamleby(H)


Bilder och dokument från Gustavsberg Nr 3

Visa fler bilder & dokument ›



Tillbaka till överordnad plats

Publicerad av

Bo Nilsson
Föreningsredaktör Bosse Nilsson Tel 0582-660734 Mobil 0722047647 E-Post bothure47@hotmail.se